Nowe Ubuntu 16.04 LTS już wydane!

Wersja 16.04 posiada oznaczenie LTS (Long Term Support) czyli wsparcie techniczne i aktualizacje dla tego systemu będą wydawane przez kolejne 3 lata. Dla tych którzy pracują wciąż na starych Windowsach XP to doskonała okazja do migracji gdyż  najnowszą wersję tej dystrybucji wyposażono miedzy innymi w możliwość umieszczenia paska dokującego na dole ekranu. W środowisku graficznym Unity to znaczący dla użytkownika dodatek do konfiguracji pulpitu. Trzeba jednak dodać, że wersja Lubuntu posiadała tę możliwość od początku i jako taka jest powszechnie uważana za najbardziej „łagodne” przejście z Windowsa XP.  Co jeszcze:

  • nowy sklep z aplikacjami bazujący na GNOME Software
  • możliwość przeniesienia panelu głównego z prawej krawędzi ekranu na na dolną krawędź
  • nowa aplikacja Kalendarz
  • Firefox 45, Thunderbird 38, LibreOffice 5.1

Dla tych którzy już mają Ubuntu 16.04 i chcieliby zobaczyć jak popularny unity launcher wygląda na dole ekranu sugerujemy 2 sposoby.

1. Komenda w terminalu:

gsettings set com.canonical.Unity.Launcher launcher-position Bottom

2. Za pomocą aplikacji Unity Tweak w sekcji Launcher

Migracja do Ubuntu z Windows Vista coraz bliżej

W przyszłym roku  (11 kwietnia 2018) straci wsparcie techniczne (software lifecycle) Windows Vista.  to tylko pozornie dużo czasu zwłaszcza przy dużej ilości komputerów z tym systemem. Wdrożenie i migracja zajmują swój czas nie licząc szkoleń i okresu dostosowania się do nowych systemów. Warto pomyśleć o tym już dzisiaj.

Gdzie pobrać najnowsza wersję?

System Można pobrać ze stron Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zarówno w wersji na komputery osobiste 32 i 64 bity jak i na serwery.

 

Skomentuj jako pierwszy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.