Wydano nowe Ubuntu 14.04 ! LTS

Przyrostek LTS oznacza, że jest to wydanie o przedłużonym okresie wsparcia (Long Term Support). Uzupełnienia i poprawki bezpieczeństwa będą publikowane przez kolejnych 5 lat począwszy od 2014 r. Jest to okazja żeby przyjrzeć się pojęciom „dystrybucja” oraz „cykl wsparcia technicznego”.

Powszechnie wiadomo, że w środowisku Linux jednym z najbardziej istotnych elementów jest kernel czyli rdzeń, jądro systemu dzięki któremu może on funkcjonować; rozpoznawać urządzenia komputera, procesor oraz komunikować się z aplikacjami. Naturalnie inne systemy także mają swoje rdzenie nie wyłączając MacOS i Windows. Jądro Linuksa jest udostępniane dla dowolnych celów i tu pojawiają się dystrybucje czyli różne zestawy „dodatków” do rdzenia (kernel) tworzone przez społeczność programistów. Przykładem są tutaj nazwy: Fedora, OpenSuse, RedHat i naturalnie Ubuntu. Ten stan rzeczy jest przyczyną częstego zadawania pytania o nazwę dystrybucji (otoczenia programistycznego rdzenia systemu) na której pracujemy, wszak samo Ubuntu ma kilkanaście podwersji stworzonych do różnych celów. Edubuntu, Lubuntu, Kubuntu etc.

Każda z wersji / dystrybucji ma swój cykl wsparcia i swoisty kalendarz wydań. Dla Ubuntu korzystającego ze wsparcia korporacji Canonical ma on całkiem regularny charakter. Dla najnowszej dystrybucji Ubuntu czas ten kończy się w kwietniu 2017 roku.

Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr Rel April 17, 2014 April 2019
Ubuntu 13.10 Saucy Salamander Rel October 17, 2013 July 2014
Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal Tech / Rel October 18, 2012 May 16, 2014
Ubuntu 12.04.4 LTS Precise Pangolin Changes February 6, 2014 April 2017
źródło: http://wiki.ubuntu.com/Releases

Zapraszamy także do obejrzenia podsumowania nowości wprowadzonych w najnowszym Ubuntu

Skomentuj jako pierwszy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*