LINUX Ubuntu dla firm

640px-Ubuntu_laptop

Firma bez komputerów nie moze pracować wydajnie. Nie skomunikuje sie z klientami, nie sprzeda swoich produktów i usług, słowem: nie może normalnie funkcjonować. Obecność komputerów w prowadzeniu firmy jest oczywista i nie możemy zapomnieć o systemie operacyjnym na którym one pracują. Rozwiązaniem innowacyjnym i nowoczesnym jest wybór Linux UBUNTU dla firm. W dodatku, świetnej jakości.

W Polsce na rynku systemów operacyjnych króluje Windows. Preinstalowany na nowym komputerze i zawarty w jego cenie (ok. +400 zł lub więcej zależnie od wersji).  Na szczęście nadal można kupić „czysty” sprzęt w dobrych hurtowniach i sklepach. Jest on wtedy tańszy a my możemy „pojechać” na równie dobrym „paliwie” jakim jest Linux Ubuntu. Więcej o tym systemie na naszym Blogu

Co to jest Ubuntu?

To system operacyjny na komputery osobiste oraz serwery umożliwiający ich używanie. Ubuntu to jedna z wersji Linuxa. Napisany i utrzymywany przez światową społeczność informatyków, w tym wypadku głównie przez korporację Canonical. Firma ma też zaawansowane projekty operacyjne dla telefonów, tabletów i telewizorów. Idea która przyświeca tej działalności jest zawarta w słowach  licencji Creative Commons natomiast w skrócie chodzi o to żeby każdy kto ma komputer, nie musiał płacić dodatkowo za to, że go posiada (będąc zmuszonym do kupna systemu operacyjnego). Jest to tak zwane oprogramowanie wolne (open source), także od opłat za użytkowanie i bez barier w rozpowszechnianiu. Relacja ta dotyczy także wykorzystania komercyjnego czyli działalności w firmie. Słowem, system jest także otwarty dla przedsiębiorców. Kompletna testowa wersja systemu do obejrzenia znajduje się tutaj.

Jak to wykorzystać w  firmie?

Pierwsze korzyści pojawiają się już przy kupnie nowych komputerów. To oszczędność około 400 zł na każdej sztuce. Dla rozkręcającej się firmy to kwota niebagatelna. Ubuntu jest darmowy i można zainstalować go bez opłacania się jakiejkolwiek firmie zewnętrznej. Zyskujemy zatem bardzo stabilne stanowisko pracy daleko mniej narażone: na wirusy, podsłuch w sieci, włamania, kradzież danych, zawieszenia systemu i związaną z tym stratę czasu. Jest od razu gotowe do pracy gdyż przynosi ze sobą kilkadziesiąt tysięcy aplikacji opartych na tej samej licencji co Ubuntu, także tych znanych z platformy Windows.

Kolejne korzyści z Ubuntu dla firm

Jedną z wielu zalet Ubuntu jest jego wyjątkowe wręcz bezpieczeństwo użytkowania. Wszystkie alerty wirusowe dotyczą właściwie komputerów z Windows (tylko tam mogą narobić szkód). Brak konieczności instalowania antywirusa daje nam dodatkową moc na naprawdę ważne programy. Ubuntu daleko mniej obciąża komputer samym swoim działaniem, jest także dobrą alternatywą dla słabszych maszyn. Nie „puchnie” od kolejnych poprawek bezpieczeństwa zajmujących coraz więcej miejsca na dysku. W Linuxie istnieje tylko jedna wersja (najnowsza) danego pakietu oprogramowania co powoduje dużą oszczędność przestrzeni na dysku.Oprogramowanie dodatkowe jest całkowicie darmowe i dostępne w pełnych wersjach. Nie zabraknie zatem ani pakietu biurowego (Libre Office), programów graficznych (Gimp, Inkscape), przeglądarki PDF (Adobe Acrobat, Evince lub Foxit), odtwarzaczy muzyki i filmów (Totem, RythymboX, VLC) Skype, Firefoxa, Thunderbirda do poczty i wielu innych popularnych aplikacji. W wolnym czasie istnieje też możliwość wykorzystania Ubuntu do gier. Dzięki aplikacji Steam mamy dostęp do płatnych i bezpłatnych gier w pełnych wersjach w ilości coś około 4 tys!

Łyżka dziegciu…

Wspaniały system, dostępny za darmo na którym można bezpiecznie śmigać po internecie bezprzewodowo i po kablu, obsługując wszelkie biurowe urządzenia od drukarek po skanery? Taki jest Ubuntu ale są też okoliczności które w Polsce trzeba wziąć pod uwagę. Wielu producentów oprogramowania specjalistycznego nie wspiera platformy Ubuntu. Oprogramowanie (wyjąwszy produkty Left Hand) księgowe, kadrowe, graficzne po prostu nie da się zainstalować. Należy też nadmienić, że ta sytuacja dynamicznie się zmienia na korzyść Linuxa. Nowością ostatniego czasu jest np. uruchomienie internetowej platformy do obsługi płatności z ZUS (ePłatnik) która nie wymaga instalacji programu na komputerze. Wielce obiecujący jest trend przenoszenia wszelakiego rodzaju powszechnie używanego oprogramowania do przeglądarki dzięki czemu nie tworzy ona bariery miedzy platformami.

A jednak Ubuntu!

Środowisko wspierające Ubuntu nie czekało na producentów oprogramowania i wypuściło szereg emulatorów środowiska Windows które umożliwiają instalacje nawet tych programów napisanych pod Windows. Poza tym, nie wszystkie komputery w firmie pracują na oprogramowaniu specjalistycznym uruchmianym tylko pod Windows. Do zdecydowanej większości potrzeb firmowych należą:

 • przeglądanie poczty/ internetu
 • pisanie dokumentów, obsługa arkusza kalkulacyjnego
 • korespondencja seryjna
 • wydruki i skanowanie
 • komunikacja online (Skype, Ovo)
 • multimedia

Ubuntu w dziedzinie: szybkości, bezpieczeństwa i ogromnych możliwości konfiguracyjnych bije na głowę wszystkie inne systemy.

Może również pojawić się wątpliwość czy dwa systemy w firmie będą ze sobą współpracowały. Udostępniały sobie pliki, korzystały z tych samych drukarek, skanerów etc. Tak, Ubuntu doskonale rozpoznaje w sieci komputery z innym systemem i może się z nimi komunikować.

Reasumując, Linux w firmie przynosi spore oszczędności i oznacza generalnie większy potencjał rozwojowy i bezpieczeństwo. Decyzje należy podjąć po chociaż jednej konsultacji z firmą która zajmuje się wdrożeniami i szkoleniami z Ubuntu.

ZADZWOŃ TERAZ i umów się na spotkanie: 601 91 31 48

 Oto lista firm i instytucji które już pracują na Linuxie (wybór):

 

27 Comments on LINUX Ubuntu dla firm

 1. moje dzieciaki w szkole maja MINT. wszystko obsługuje: wifi, skaner, rzutnik, internet, poczte, www, i cos tam programuja nawet. musielismy to w domu zainstalowac do zadan domowych i teraz to wszyscy tego uzywaja bo szybszy i bez wirusów…

 2. znajomi mówili, że jak zainstaluje linuxa to nic nie będzie mi działało na razie wyglada na to że strasznie się mylą

 3. Ja zainstalowałem MINT-a i działa jak złoto. od tej chwili serwujemy w firmie mietówkę (32%) z cynamonem. Pycha! prosta instalacja, pulpit podobny troche do xp ale bardziej wielofunkcyjny, microsoft, wirusy, i wszystkie PRISM-y mogą mnie cmoknąć!

 4. czekam na to żeby ubuntu było na naszych wszystkich komputerach, zamówiliśmy w tym celu specjlane sterowniki do skanerów, oby tak dalej sie rozwijało!

 5. co wy tu wypisujecie? nie mam czasu nawet na czytanie o tym a co dopiero zeby go instalowac samodzielnie. mam swojego ulubionego firefoxa i nie zmienie go za nic.

  • Miło nam poinformować że Firefox jest domyślną przeglądarką na Ubuntu. Dane da się przenieśc bez uszczerbku: włącznie z historią, zakładkami, hasłami itp. Co do czasu. Bierzemy to na siebie, żeby nie ubyło go zbyt wiele.

 6. W kwestii sterowników: drukarka hp LaserJet 1000w – pod ubuntu działa 'od ręki’, a pod win 7 64bit nie ma i nie będzie sterowników. Producent drukarki proponuje jako rozwiązanie zakup nowego sprzetu HP 🙂

 7. mialem linuxa jako drugi system (razem z windowsem na tym samym kompie) – zniechęciłem się po miesiącu, wkurzyło mnie przegryzanie sie przez te wszystkie nowości, lepỉej było wziąc jakieś małe miniszkolenie

 8. ten system to nie jest takie hop siup. sam go zainstalowałem na komputerze i działa ale żeby szybko sie nauczyc to potrzeba jakiegos szkolenia

 9. u nas pracuje dziwna drukarka NRG415mf ricoh. poczatkowo bylo ciezko ze sterownikami producenta do ubuntu ale znalezlismy te spolecznosciowe i jest OK

 10. mam firme w branży spożywczej, zatrudniam 5 osób, ksiegowy i kadrowy jest na zewnatrz takze w 100% mamy Ubuntu i.. nie ma na co narzekac.

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.