„Poznajemy OJS 3” – polska wersja instrukcji obsługi dla użytkowników Open Journal System v 3.x

Zwyczajowo już zespół Public Knowledge Project razem z wypuszczeniem Open Journal System w wersji 3 do publicznego użytku zadbał o znakomitą i wyczerpującą dokumentację.

Zostały tam opisane wszystkie elementy interfejsu zaplecza, zilustrowane dodatkowo zrzutami ekranu. Instrukcja zawiera szczegółowy opis operacji autora, recenzenta, redaktora i administratora.

Wychodząc na przeciwko potrzebom naszego rodzimego rynku postanowiliśmy we współpracy z kilkoma instytucjami na przetłumaczenie tego dokumentu na Język polski.

Formularz wdrożenia OJS w Twoim czasopiśmie kliknij tutaj.

Dzięki wsparciu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie dokumentacja jest dostępna na licencji CC-BY-SA i stanowi poważny wkład w rozwój środowiska open source w Polsce, a także buduje technologiczną niezależność narzędzi wydawniczych z których może korzystać nauka polska.

Pierwszy fragment dokumentacji był dostępny już od dłuższego czasu. Był to rozdział 12 czyli instrukcja dla recenzentów. Okazał on się najpilniejszy i ukazał się najszybciej.

Razem z publikacją niniejszej instrukcji użytkownik dostaje kompletne wyjaśnienie funkcji systemu i wszelakich ról które są dostępne w czasopiśmie. Z łatwością można odnaleźć fragmenty dotyczące tworzenia i publikowania numeru, wysyłania tekstu do recenzji czy podglądu, z wersji na wersję coraz bogatszych, statystyk edytorskich.

Strona tytułowa 10 rozdziału poświęconemu autorowi. Szczególnie cenne są informacje dotyczące zachowania procedury podwójnie ślepej recenzji w kwestii plików manuskryptu.

Redaktorzy docenią z pewnością kompletny opis przepływu manuskryptu przez wszystkie fazy przygotowania do publikacji: Zgłoszenie, recenzja, korekta, produkcja który znajduje się w rozdziale 11. Administratorzy serwerów znajda procedurę uaktualnienia systemu OJS oraz linki do forum wsparcia.

Pobranie dokumentacji jest bezpłatne i nie zawiera żadnych ograniczeń co do dystrybucji.

Instrukcja dla użytkowników OJS 3 po polsku. Update 03.2021

10 Comments on „Poznajemy OJS 3” – polska wersja instrukcji obsługi dla użytkowników Open Journal System v 3.x

  1. skad ten entuzjazm? poki co wiekszosc polskich naukowców nie ma pojecia o tym czym jest ORCID i po co go założyła, co dopiero elektroniczne wydawanie.

  2. poprzednia wersja ojs była niezbyt udana, tutaj widac że jest nowocześnie i w zgodzie z trendami projektowania responsive layout. W polskich czasopismach to jest coraz bardziej popularne. Uczelnie zaczynaja rozumieć, że nie musza już płacić horrendalnej kasy Elsevierowi albo innym predatorom. tutaj maja gotową platformę do wszystkiego co im sie zamarzy.

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.