Nowe życie bibliografii

W środowisku OJS od jakiegoś czasu istnieje mechanizm automatyzujący użycie opublikowanej w czasopiśmie bibliografii. O ile sens publikowania jej w czasopiśmie elektronicznym jest oczywisty, warto spojrzeć na dodatkowe korzyści które można uzyskać spinając czasopismo z usługą non profit DOI oferowaną przez Crossref.

Ważne jest formatowanie cytowań

Elektroniczny identyfikator unikalności (DOI) umożliwia także zgłaszanie bibliografii i dalsze jej przetwarzanie.
Po pierwsze Crossref, zwrotnie, sparuje wpisy bibliograficzne z bazą danych DOI. W wyniku tego identyfikatory pojawią się automatycznie pod opublikowanym artykułem czyniąc ją bardziej wiarygodną. Warto zadbać zatem o standardy cytowania uznawane na całym świecie; Harvard lub Chicago.

Dalsze korzyści

Na tym nie koniec. Zgłaszana bibliografia umożliwia dostęp do innego wskaźnika. „Cited by” podaje w artykule pozycje które cytują dany artykuł w innych czasopismach. Zarówno pod bibliografią jak i w przypadku cytowania zewnętrznego użycie artykułu występuje w formie hiperłącza.

Crossref to nie tylko baza DOI ale i ogromne zasoby bibliograficzne z których redakcja czasopisma może korzystać w postaci wskaźników altmetrycznych.

Obecnie w środowisku OJS istnieje wtyczka która automatyzuje wykorzystanie tych danych na poziomie pojedynczego artykułu. Oprócz cytowań na podstawie wskaźnika „Cited by” z Crossref wyświetla też cytowania poczynione przez Scopus, Google Scholar i Europe PMC.

Przykład „żywego” artykułu gdzie można obejrzeć efekt działania integracji z omawianymi bazami do odwiedzenia tutaj.

Obie wtyczki – Crossref Reference Linking i Scopus/Crossref Cited by są darmowe – działają w OJS od wersji 3.3

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.