Instalowanie programów w Ubuntu – jeszcze nigdy nie było prościej.

Czy może być coś prostszego od kliknięcia 2 razy w plik z rozszerzeniem exe? Może. W Ubuntu służy do tego Centrum Oprogramowania. Zawiera wszystkie dostępne aplikacje z oficjalnie wspieranych źródeł, oczywiście w formie skategoryzowanej. Żeby zainstalować jedną z tysięcy darmowych aplikacji wystarczy wpisać nazwę szukanego programu lub słowo kluczowe do wyszukiwarki. Z listy odfiltrowanych pozycji wybrać program który nam odpowiada i kliknąć „Zainstaluj”.

Oprogramowanie samo pobierze paczkę instalacyjną, ewentualne zależności z innymi programami, poinformuje że jest gotowe do użytku. Operacja ta może się kojarzyć z procedurą która jest podobna do tej znanej ze smartfonów obsługiwanych Androidem lub IOS-em.

Wyniki wyszukiwania w Centrum Oprogramowania Ubuntu
Wyniki wyszukiwania w Centrum Oprogramowania Ubuntu

Jedną z zalet które osobiście cenię jest całkowity brak rozbudowanych wielookienkowych ekranów instalacyjnych, znanych z Windowsa które potrafiły oferować dodatkowe programy, niekoniecznie potrzebne a które obciążały system już na starcie. Mam na myśli  choćby popularnego flasha który notorycznie proponuje zainstalowanie skanera Mcaffee, wszelkie update Javy które usilnie instalują pasek wyszukiwarki Ask, dalsze przykłady można by wymieniać.

Instalowanie programów w Ubuntu poprzez takie centrum daje nam pewność że mamy programy w wersji najlepszej dla naszego komputera. Nie musimy zajmować się rozwikływaniem  pytania, jaka architektura 32 czy 64 bit jest obecna w sprzęcie na którym pracujemy. W programach nie ma reklam i są dostępne w pełnych wersjach.

Dla osób które nie boją się tekstowego terminala odbywa się to jeszcze prościej. Jeśli znamy nazwę programu wystarczy wkleić poniższą komendę:

sudo apt-get install nazwa_programu

i ENTER. voila!

Zrzut ekranu z 2014-02-21 14:03:15
Terminal ubuntu

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.