Wyszukiwanie informacji na komputerze i w internecie (Ubuntu dash)

ubuntu dash
ubuntu dash
ubuntu dash

Możliwość kontekstowego wyszukiwania treści za pomocą haseł zarówno w komputerze jak i (jednocześnie!) w wielu wyszukiwarkach internetowych to jedno z lepiej przemyślanych rozwiązań w Ubuntu. Bez opuszczania pulpitu dowiadujemy się o bardzo szerokim horyzoncie znaczeń wpisanego hasła.  To tak jakby soczewka (unity lens) skupiła na chwilę całą dostępną wiedzę przed naszymi oczyma. Możliwości prezentowania wyników ma naprawdę imponujące. Pierwsze w kolejności to pliki i programy z komputera, następnie, obrazy, muzyka, zakładki Firefoxa, historię przeglądania, hasła z Wikipedii, pogodę, propozycje książek a nawet treści z osobistego Facebooka czy Google+.

Multiwyszykiwarka Ubuntu jest dla mnie jednym z cenniejszych narzędzi. Uwielbiam ją za pokazywanie szerokiego kontekstu znaczeń i mediów. Zwalnia mnie też z pamiętania gdzie zapisałem każdy plik. Pamiętam treści, ewentualnie nazwę pliku ale w którym jest katalogu? To już zadanie dla komputera. Z launcherem mogę czuć się komfortowo także dlatego, że chociaż oferuje mi ponad 20 kontekstów wyszukiwania to ostatecznie pozostawia mi decyzje jak bardzo chce z nich skorzystać. Wyników których nie chcę widzieć mogę po prostu wyłączyć. Po instalacji zrobiłem to od razu dla wtyczki Amazona i innych, sugerujących jakieś produkty. Jest tu ryzyko szumu informacyjnego ale dzięki możliwości włączenia i wyłączenia wyszukiwarek nie jest to groźne. Ubuntu Dash jest także szybszy od przeglądarki.

Jedno hasło i tyle różnych znaczeń (kontrolowanych). Dodatkowym ułatwieniem zawężającym obszar wyszukiwania są tzw. smart scopes. Opisze tutaj tylko najczęściej używane. Maja one postać jednolicie brzmiącego przedrostka przed hasłem. Dzięĸi temu, dajemy Dashowi komendę aby szukał wyników tylko w jednym kontekście. Na przykład zapis: info:ubuntu otrzymamy najnowsze wiadomości z Google News dotyczące słowa ubuntu. Innym pożytecznym przedrostkiem jest wiki:wolne oprogramowanie które wyświetli nam definicje tego terminu wprost na ekranie posługując się danymi z Wikipedii. Dla osób które lubią myśleć w szerokim kontekście czy to kulturalnym, czy naukowym, czy artystycznym a także we wszystkich tych naraz i z prozą życia w dodatku multiwyszukiwarka oferuje prawie nieskończone możliwości zastosowania.


Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.