Jeszcze o programach w Ubuntu

Często spotykanym lękiem a w konsekwencji przyczyną rezygnacji z wyboru sytemu typu Linux jest brak podobnego lub takiego samego oprogramowania specjalistycznego. Do obsługi poczty, przeglądania internetu, tworzenia dokumentów, grafiki etc. Pobieżny przegląd najpopularniejszych programów pokazuje że część z nich jest bardzo dobrze znana.

Okazuje się, że to co często uważamy za nieznane jest od dawna dostępne w ramach rodziny Windows. zacznijmy od tych które zrobiły prawdziwą miedzy platformową karierę.

Przeglądarka internetowa Firefox. To domyślna przeglądarka na wielu Linuxach w tym na Ubuntu. Nie trzeba jej specjalnie przedstawiać gdyż swój rodowód bierze ze środowiska otwartych źródeł.

Klient pocztowy Thunderbird. Doskonały i również otwartoźródłowy projekt fundacji Mozilla. Także domyślnie spotykany na nowych instalacjach dystrybucji Ubuntu.

Pakiet biurowy OpenOffice (LibreOffice) – znany z wersji na Windowsa jako darmowa alternatywa dla MS Office w każdej wersji. Wyróżnia się rozpoznawaniem starych formatów dokumentów (nawet tych zapisanych w Wordzie lub Excelu), oferuje także pełną obsługę kartki papieru, arkusza kalkulacyjnego, prezentacji i bazy danych oraz zintegrowane tworzenie plików PDF.

Aplikacje na pulpicie Ubuntu
Omawiane aplikacje na pulpicie Ubuntu

Do tworzenia grafiki społeczność stworzyła bardzo udane programy do grafiki wektorowej (Inkscape) oraz rastrowej (Gimp). Oba programy mają wersje na system Windows.

Do przeglądania plików PDF jest dostępny zarówno znany powszechnie Adobe Acrobat jak i Foxit Reader. Domyślnie spotkamy się z przeglądarką Evince która o tyle jest warta uwagi , iż otwiera wszystkie pliki które są dokumentami, naturalnie w trybie do podglądu.

Wszelkie multimedia otworzy VLC Media player. A co ze Skype? Tu niespodzianka. Istnieje wersja specjalnie dedykowana systemowi Ubuntu dostepna na stronie programu jak i poprzez centrum oprogramowania.

Dla firm które mogły odczuwać konieczność zainstalowania programu Płatnik do obsługi należności dla ZUS prawdziwa rewolucyjna zmiana!. Urząd uruchomił platformę internetową dostepną poprzez przeglądarkę w pełni obsługująca wszystkie dokumenty rozliczeniowe.

Na początek to całkiem konkretna lista znanych aplikacji, używanych przez miliony na całym świecie. Mam nadzieję, że po tym krótkim wprowadzeniu użytkownicy z większą śmiałością pomyślą o wybraniu Ubuntu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.