Jak wykorzystać ORCID ID w OJS?

W Polskiej Nauce identyfikator ORCID jest obecny od kilkunastu lat. Nie trzeba zatem go szerzej omawiać. W tym artykule skupimy się wyłącznie na tym, jak można go wykorzystać w czasopiśmie działającym w oparciu o Open Journal System. Okazją do poruszenia tematu jest też niedawna zmiana w kwestii zniesienia obligatoryjności posiadania ORCID do ewaluacji pracy naukowej.

Integracja czasopisma z ORCID opiera się na specjalnej wtyczce utrzymywanej przez projekt PKP – Public Knowledge Project. Oferuje ona podstawowe powiązanie autora publikacji z jego publicznym drzewem informacji o karierze naukowej za pomocą specjalnego linka w mailu.

Wprowadza to zasadniczą zmianę w weryfikowaniu numerów ORCID gdyż przy włączonej wtyczce redaktor nie może samodzielnie wpisać identyfikatora do odpowiedniej rubryki. Autor niejako sam „podpisuje” się identyfikatorem akceptując zaproszenie wysłane via email. W związku z powyższym warto zadbać o zweryfikowane adresy email autora / współautorów jeśli tekst nie został zgłoszony przez nich osobiście.

Automatyzacja, automatyzacja…

Ustawienia wtyczki pozawalają na dalszą automatyzację procesu „pobierania” ORCID w opublikowanych artykułach poprzez opcję wysyłania prośby o autoryzację artykułu zaraz potem jak tekst opuści fazę recenzji (dopuszczającej do wydania).

OJS przyjmuje pojedyncze identyfikatory dla artykułów jak i oferuje także autoryzowanie całych kont autorów z których następuje zgłoszenie tekstu do czasopisma. W wypadku takiego scenariusza numer ORCID jest kopiowany do metadanych tekstu od razu jako potwierdzony.

Dodatkowo jeśli autor posiada także role recenzenta, jego ID jest widoczne na liście zaproszeń do recenzji.

przykładowa lista recenzentów OJS

ORCID kluczem relacji między OJS i Crossref

Integracja z ORCID działa w dwóch kierunkach tj. Czasopismo wysyła prośbę o autoryzację do autora i po pozytywnej weryfikacji automatycznie uzupełnia jego rekord w drzewie publicznym prac naukowych. Dodatkowo dzięki zbliżeniu baz danych Crossref i Orcid można korzystać z identyfikatora jako kryterium wyszukiwania zasobów.

Wymiana informacji która odbywa się pomiędzy tymi bazami a czasopismem obrazuje poniższa grafika na przykładzie artykułu Dimensions of the Threat to the Self Posed by Deep Brain Stimulation: Personal Identity, Authenticity, and Autonomy autorstwa Przemysława Zawadzkiego

Orcid staje się zatem pośrednio narzędziem do promocji czasopisma gdyż publiczny profil ORCID tworzy stały link do oryginału publikacji – zazwyczaj w formie DOI.

Założenie identyfikatora ORCID jest szalenie proste i wymaga jedynie sprawnej skrzynki pocztowej. MAmy nadzieje że przedstawione korzyści z jego posiadania zachęcą redaktorów, recenzentów i autorów do jego posiadania.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.