Nowe funkcje w OJS 3.3

Najnowsze wydanie oprogramowania dla czasopism naukowych przynosi wiele nowych, oczekiwanych funkcji w obrębie ról autora i redaktora czasopisma. Część z nich jest propozycją zaprojektowaną przez samych użytkowników. Wydanie miało premierę 5 lutego 2021 i poza zmianą kompozycji i kolorystyki całego zaplecza zwiększa elastyczność systemu.

Proces zgłaszania tekstu (6057)

Nowością która docenią autorzy jest ułatwienie kategoryzowania elementów zgłoszenia. Do tej pory każdy plik musiał być ładowany pojedynczo, teraz można przeciągnąć i upuścić wiele plików naraz i potem łatwo wskazać co jest tekstem, co ilustracją / wykresem a co wersją anonimizowaną. Tym samym cała operacja została zredukowana do jednego kroku.


Nowe filtry na liście zgłoszeń

Dodatkiem który ucieszy redaktorów jest wprowadzenie możliwości filtrowania zgłoszeń według redaktora prowadzącego oraz według przypisania do wydania / numeru. Jest to potencjalnie przydatne dla czasopism gdzie istnieją rozbudowane działy z odpowiedzialnymi za nie redaktorami działów. Filtr potrafi łatwo ocenić ich stopień zaangażowania, tak samo jak sprawdzić postęp czynności redakcyjnych w najnowszym numerze.


Wyłączanie możliwości zgłaszania tekstów

Brzmi jak żart? A jednak istnieją czasopisma które już nie publikują nowych treści. Istnieją w internecie jako archiwum. Dla podkreślenia tego statusu PKP wprowadziło możliwość wyłączenia ścieżki zgłaszania tekstów dla autorów. Dostęp do funkcji ma Administrator i Redaktor.


Przywracanie do obiegu zgłoszeń z archiwum

To nowa funkcja dla redaktorów którzy np. odrzucony wcześniej tekst chcieliby przywrócić do recenzji lub redakcji technicznej. Po przywróceniu zgłoszenia otrzymuje on ostatni znany staus które miało przed przeniesieniem do archiwum.


Zezwolenie na edycję metadanych autorowi

Dotychczas po zakończeniu zgłoszenia autor nie miał możliwości samodzielnego uzupełniania swojego zgłoszenia. Okoliczności które by za tym przemawiały okazały się prozaiczne. Literówki, dodatkowa bibliografia, nowa wersja anonimizowanego tekstu, braki w ilustracjach, niepełne oświadczenia. Do tej pory to wszystko wymagało używania wątków dyskusji i nakładało na redaktorów sporo dodatkowej pracy. W OJS 3.3 można dać autorowi możliwość edytowania metadanych do momentu kiedy nie znajdzie się ona w recenzji. Dostęp do tej funkcji uzyskuje się poprzez edycję przydziału użytkownika w danym zgłoszeniu.


Powiadamianie grup użytkowników dedykowanymi mailami

Najbliższe narzędzie jakie czasopismo miało w OJS podobne do funkcji newsletter zostało rozszerzone o nadawanie wiadomości wg grup użytkowników. Umożliwia to generowanie informacji wg grup zainteresowań. Inne do czytelników, autorów, inne do recenzentów a jeszcze inne do redaktorów działów. Wybór grup jest ściśle powiązany z nazwami i ilością grup zdefiniowanych w czasopiśmie pod Ustawienia > Użytkownicy i role > Skontaktuj się

UWAGA ! Masową wysyłkę maili należy uruchomić najpierw w ustawieniach całej witryny OJS. Dostęp do niej ma jedynie Administrator.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.