Open Monograph Press
Po znanym systemie do obsługi czasopism OJS możemy cieszyć się nowymi możliwościami w zakresie publikowania monografii naukowych. Tytułowy system jest wspierany przez Public Knowledge Project z Simon Frasier University w Kanadzie.
Zainstalowanie systemu w warunkach polskich łączy się również z faktem iż dysponuje on od grudnia 2020 pełnym tłumaczeniem zaplecza i interfejsu użytkownika, co zdecydowanie buduje jego dodatkową atrakcyjność.
Wydawnictw które dysponują wdrożonym systemem OMP jest już w Polsce kilka. Są to między innymi Księgarnia Akademicka oraz Wydawnictwo Ordo Iuris.
Możliwości i zalety OMP
W pierwszym rzędzie należy podkreślić iż system od momentu instalacji jest własnością wydawnictwa i jego używanie nie wiąże się zakupieniem subskrypcji. Jest dystrybuowany na podstawie wolnej licencji. Podobnie jak w przypadku czasopism, OMP wprowadza uporządkowany standard komunikacji bezpośrednio z autorem, recenzentem i redaktorem w którym nie ma mowy o utracie kontroli nad aktualną fazą pracy nad tekstem.
Podstawowe funkcjonalności to :
- porządkowanie publikacji katalogu poprzez system serii wydawniczych i kategorii
- Zarządzanie użytkownikami oraz ich uprawnieniami (autor, recenzent, redaktor, administrator)
- Obieg zgłoszeń do systemu podzielony na fazy – zgłoszenie, recenzja wewnętrzna, recenzja zewnętrzna, Realizacja DTP
- możliwość zgłoszenia całych monografii a także pojedynczych rozdziałów z pełną obsługa metadanych
- zarządzanie dokumentami związanymi z publikacją książki a także możliwość wgrywania plików osobno dla rozdziałów i całych monografii
- Udostępnianie treści w popularnych formatach cyfrowych ePUB lub PDF oraz eksport do baz danych w standardzie ONIX a także zamawianie nośników papierowych
- Integracja z DOI (osobno dla monografii i rozdziałów) i ORCID
- system krótkich ogłoszeń zintegrowany z newsletterem
- łatwe udostępnianie treści dla mediów społecznościowych
- system wyróżniania pozycji za pomocą spotlight-ów i promocji
- raporty oglądalności oraz statystyki redakcyjne
Dla wydawnictw dobrą wiadomością będzie także to iż OMP posiada moduł transakcji finansowych który umożliwia sprzedaż ebooków za pomocą obsługiwanej przez system Paypal bramki płatności. Możliwe jest zatem publikowanie w trybie Open Access jak i Restricted access .
Nie zapomniano także o elastycznym module obsługi praw autorskich. Można je przypisywać wydawnictwu, autorowi lub podmiotowi prawnemu zdefiniowanemu osobno. Podobnie jest z licencjami na udostępnianie prac. Do wyboru są wszystkie popularne odmiany Creative Commons lecz można tworzyć swoje własne zasady z pełnym zastrzeżeniem włącznie.
Metadane są najważniejsze
Powyższy obrazek pokazuje jak wiele przydatnych metadanych można w OMP wprowadzić do monografii. Zarówno dla całej publikacji jak i dla poszczególnych rozdziałów mogą to być osobne serie danych. Tytuł, autorzy, abstrakt i bibliografia to standard, dodatkowo jeszcze może to być identyfikator DOI, słowa kluczowe, różne formaty publikacji: cyfrowe i papierowe, licencje prawne i podpięcie do kategorii i serii.
Wymagania techniczne dla infrastruktury informatycznej nie są nadzwyczajne, może je spełniać zarówno serwer dedykowany u jednego z dostawców hostingu jak i zasoby własne.
Wszystkie wydawnictwa zainteresowanie wdrożeniem systemu OMP prosimy o bezpośredni kontakt.
Leave a Reply