Szkolenie dla administratorów OJS 3 w Bibliotece UAM

Personel biblioteki UAM pracuje już od dłuższego czasu na OJS ver 2. Wraz z wydaniem nowej wersji i stabilizacją oprogramowania pojawiła konieczność migracji. O zmianach interfejsu i nowościach w OJS pisaliśmy już w recenzji uaktualnionej w bieżącym roku. Szkolenie obejmowało szczegółowe przejrzenie plików konfiguracji systemu, szablonów stron systemowych, konfiguracji trybu recenzji, elementów manuskryptu. Nie zabrakło praktycznych konsultacji związanych z serwisowaniem aplikacji oraz rozwiązań dla redaktorów prowadzących recenzję i redakcję techniczną.

W trakcie szkolenia na prośbę uczestników zwrócono też uwagę na pojawiające się coraz częściej pola konfliktu interesów w obszarze finansowania badań i niedostatecznemu ich wyjaskrawieniu w procesie recenzji i redakcji. Administrator OJS ma do tego celu narzędzie wymuszania oświadczenia o braku występowania konfliktu co także w wielu komercyjnych czasopismach jest ogólnie przyjętym standardem.

Innym ciekawym wątkiem spotkania był szczególny przypadek polityki Open Access związany z historią Alexandry Elbakian i stworzonego przez nią katalogu Sci-Hub. Narusza on prawa własnościowe wielu wydawców komercyjnych udostępniając ich płatne treści w trybie Open Access stając się kontrowersyjną formą łamania barier w dostępie do publikacji naukowych.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.