Cytowania i bibliografia w czasopismach elektronicznych spełniają bardzo istotne funkcje. Oprócz zadań czysto merytorycznych także pozycjonują i linkują do pozycji źródłowych. Po publikacji w internecie pozycje bibliograficzne zachowują się jak linki do konkretnych adresów (innych artykułów). Pomimo, że nie są odsyłaczami wprost zdefiniowanymi, pośredniczące działanie Indeks Google Scholar (GS) pozwala na traktowanie własnej bibliografii jak listy odesłań do materiałów także opublikowanych w internecie. Wiadomo, że każda forma odesłania do artykułu jest dla autora bardzo ważna ponieważ przekierowuje ruch w internecie do jego pracy w sposób jednoznaczny. To zadanie spełnia właśnie wtyczka do OJS 3 – Linki do Google Scholar w bibliografii
Zachowanie Indeksu GS można wykorzystać także do promocji czasopisma zwiększając jednocześnie wiarygodność merytoryczną tekstów. Redakcja czasopisma w bardzo łatwy sposób może pokazać kondycję i lokalizację cytowanej literatury w sposób automatyczny i bez nakładu dodatkowej pracy. Można to osiągnąć właśnie dzięki instalacji wtyczki do Open Journal System v 3.0+ Linki do Google Scholar w bibliografii.
Pętla indeksowa Google Scholar
Przykład takiej uwiarygadniającej bibliografię pętli można znaleźć w artykule autorstwa Piotra Modzelewskiego pod tytułem FOMO (Fear of Missing Out) – problemem edukacyjnym i behawioralnym w czasach nowych form komunikacji (czasopismo Konteksty Pedagogiczne). W formie uproszczonej prezentuje to poniższa grafika.
Czytelnik otrzymuje dzięki temu jednoznaczne wskazanie na pozycję którą podał autor. Koniec z wertowaniem internetu w mozolnym poszukiwaniu źródeł – wszystkie są dostępne na jedno kliknięcie poprzez indeks Google Scholar. Wtyczka obsługuje najpopularniejsze formaty bibliografii stosowane w czasopismach elektronicznych opartych na OJS: ACM, ACS, APA, ABNT, Chicago, Harvard, IEEE, MLA, Turabian, Vancouver.
Podobne rozwiązania dla bibliografii są już obecne w renomowanych czasopismach wydawnictw Elsevier czy Springer. Czas aby Open Journal System także mógł zaproponować podobne funkcje.
Jak to działa?
Potyczka z cytatami i ich wyszukiwaniem w Google Scholar (GS) nie jest prosta. Dla wydawców są już dostępne od dawna poradniki które wykładają kryteria dobrego przygotowania metadanych w bardzo przystępny sposób. Zadbanie o spójne zapisy bibliograficzne to pierwszy krok do sukcesu. Praktycy wiedzą, że to temat na osobny artykuł który i tak nie wyczerpałby tematu :).
W wielkim skrócie można powiedzieć że, sytuacja w której się poruszamy jeśli chodzi o bazę Google Scholar (GS) wymaga świadomości kilku ograniczeń:
- GS a nie wtyczka wybiera wyniki wg swojego algorytmu dopasowań (czasami jest ono przybliżone)
- nie ma możliwości zweryfikowania poprawności cytowania przed jego przesłaniem do GS
- nie wszystkie źródła wpisów bibliograficznych są w GS obecne (wtedy zamiast źródła jest znajdowany sam wpis)
Pomimo tych uwarunkowań daje to wtyczce skuteczność rzędu 99%.
Poniżej prezentujemy przykład wyniku z czasopisma posługującego się stylem Harvard
Wydawnictwa / redakcje zainteresowane zakupieniem wtyczki Linki do Google Scholar w bibliografii do swojego czasopisma prosimy o kontakt.
Linki do Google Scholar w bibliografii -Wymagania techniczne
- Wersja OJS – 3.1 +
- Wersja PHP – 7.0 +
Zachęcamy do obejrzenia wtyczki w testowym czasopiśmie DEMO. Dla redakcji chcących sprawdzić skuteczność wyszukiwania swojej bibliografii udostępniamy specjalny formularz.
Leave a Reply